Historia magistra vitae est

Wiedeń Hitlera - Brigitte Hamann

W chwili, gdy wzięłam do ręki książkę Hamann, doktor historii, dziennikarki, a przede wszystkim eksperta, jeśli chodzi o dzieje Austrii i Niemiec na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, gdy zafascynowana pobieżnie ją przejrzałam, rzuciło mi się w oczy nie tylko znakomite nowe wydanie tej pozycji, ale przede wszystkim niesamowita praca, jaką autorka włożyła w jej napisanie. To widać od pierwszego wejrzenia - dobór tematów widoczny w spisie treści, moc informacji i cytatów, ilustracje, które świetnie wprowadzają w opowieść i sprawiają, że pozycja staje się niezwykle przyjemna dla oka...

 
       Hitler, jako osoba, nie do końca był w tym momencie dla mnie interesujący. Ponieważ jednak zawsze jestem otwarta na nowe pasje i tematy, które mogą się stać dla mnie czymś fascynującym, a przy tym zaintrygował mnie tytuł książki dający do zrozumienia, iż bohaterem nie jest sam dowódca nazistowskich Niemiec, ale miasto, które swego czasu mnie oczarowało i zafascynowało, skusiłam się na to świeżutkie, pachnące farbą drukarską wydanie.
 
      "Wiedeń Hitlera" po raz pierwszy ukazał się w Polsce w 1999 roku - wówczas na okładce widoczny był podtytuł, którego zabrakło tym razem (znajdujemy go dopiero wewnątrz): "Lata nauki pewnego dyktatora". Książka była bestsellerem w krajach niemieckojęzycznych, głównie dlatego, iż jest opracowaniem niesamowicie profesjonalnym, a przy tym napisanym stylem na tyle lekkim i przystępnym, że można je chłonąć bez ustanku nie zwracając uwagi na upływ czasu.
 
Więcej na: Zielono w głowie